Choď na obsah Choď na menu
 


Skládka dala Pezinčanom prvý milión

 

 

Vážení spoluobčania.

 

Do rozpočtu mesta Pezinok bolo z prevádzky novej skládky vyzbieraných už viac než 33.333 Eur, čo je viac než jeden milión korún v starej mene. Primátor Oliver Solga z toho nepoužil na účely odpadového hospodárstva ani korunu a neznížil poplatok za likvidáciu odpadov vyberaný od občanov ani o cent.

 

Počas prevádzky starej skládky bol poplatok za odpad vyberaný od občanov určený nariadením mesta na 537 Sk za osobu na rok. Po jej uzavretí mesto zvýšilo poplatok na 876 Sk, čo je dnešných 29,08 Eur. Bežná rodina tak zaplatila po uzavretí skládky v starej jame ročne najmenej 3.500 Sk. Napriek tomu, že nová skládka začala svoju prevádzku pred viac než rokom, a za každý mesiac svojho fungovania odvádza do rozpočtu mesta nemalé peniaze, neprišiel primátor Oliver Solga so žiadnym návrhom ako poplatok občanom znížiť.

 

Dnes majú Pezinčania vďaka jeho nečinnosti stále jeden z najvyšších poplatkov zo všetkých nielen okolitých obcí a miest, ale aj zo všetkých ostatných porovnateľných miest na Slovensku. A to má primátor na rozdiel od nich aj pravidelný mesačný príjem do rozpočtu mesta za fungovanie skládky v katastri obci. Poplatky susediacich a porovnateľných miest a obcí uvádzam pre dokreslenie dôsledkov nečinnosti primátora Olivera Solgu nižšie.

 

Poplatok určený nariedením obce (Eur na jednu osobu ročne).

Pezinok (2007, stará skládka)                           17,81

Viničné                                                             21,60

Piešťany                                                           21,90

Trnava                                                              21,90

Slovenský Grob                                                22,00

Nitra                                                                 22,00

Svätý Jur                                                           24,23

Trenčín                                                             25,44

Pezinok (dnes, nová skládka)                        29,08

 

Vyzývam preto primátora Olivera Solgu, aby sa prestal tváriť ako „svätý za dedinou“ a znížil Pezinčanom poplatok za odvoz a likvidáciu odpadov, ktorý je neúmerne vysoký a môže byť vďaka našim odvodom zo skládky znížený až na nulu.

 

Ján Man, predseda predstavenstva spoločnosti Ekologická skládka, a.s.